SiNANPASALILARIN YERi

Program,Avcılar,Videolar,Diziler,Komik Resimler,Wallpaper,Karikatürler,Av videoları,Elektronik,Oyunlar,PC Programları,Antivirüs,İnternet Programları......
 
AnasayfaKayıt OlTakvimGaleriSSSAramaGiriş yap

Paylaş | 
 

 Sinanpaşamızı Tanıyalım LET'S MEET SINANPASA

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
kkkucher
Administratör
Administratör
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 224
Yaş : 55
Lakap : Sinanpaşalı
Rep :
900 / 100900 / 100

Ruh Haliniz :
Takımınız :
Kayıt tarihi : 29/05/08

MesajKonu: Sinanpaşamızı Tanıyalım LET'S MEET SINANPASA   Perş. Tem. 10, 2008 4:07 am


İlçe Tarihi

Afyonkarahisar-Uşak -İzmir ve Afyonkarahisar-Antalya karayolu üzerinde, il merkezine 33 km uzaklıkta bulunmaktadır. 1953 yılında ilçe olmuştur. Kendi adını taşıyan ovasında doğu-batı ve kuzey-güney uzantılı, günümüzde izleri görülen antik yolların kavşağında, Cidyessuz (Küçükhöyük) adıyla kurulmuş, Hitit dönemine kadar uzanan önemli bir merkezdir.
İlçemizin M.Ö. 4000 yıllarından günümüze kadar çeşitli uygarlıklara sahne olan yerleşim yeri olduğu, yapılan tarihsel araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.
Sinanpaşa ovasının ortasında bulunan Küçükhöyük Kasabasında yapılan yüzey araştırmalarında, M.Ö. 3000 yıllarında buralarda insanların yerleşmiş olduğu anlaşılmaktadır. Zaman içerisinde Hititler, Romalılar, Bizanslılar egemenliği altında kalan yöremiz, XII. yüzyılda Türklerin eline geçmiştir.
Osmanlı döneminde, Fatih Sultan Mehmet, II. Beyazıt ve Yavuz Sultan Selim zamanlarında önemli bir devlet olan Hersekzade Ahmet Paşa şimdi kendi adı ile anılan Ahmet Paşa Kasabasına 1517 yılında yerleşmiştir. Mezarı kasaba mezarlığı içerisindedir.
Sinanpaşa ilçe merkezine adını veren Sinan Paşa, Akkoyunlu Devleti'nin ileri gelen beylerinden Mehmet Bey'in küçük oğlu olup, 1473 yılında Fatih Sultan Mehmet ile, Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan arasında yapılan Otlukbeli Savaşından sonra, babasıyla Fatih Sultan Mehmet'e sığınmış, sarayda ve Enderun'da eğitim görmüştür. Pek çok sefere katılan ve sancaklarda görev yapan Sinan Paşa ihtiyarlığı yüzünden emekli olmuş, Rumeli'deki arpalık geliri köylerine karşılık, Sinanpaşa ovasında Çathöyük ve Küçükhöyük köyleri kendisine arpalık olarak verilmiştir. Çathöyük köyü, yani şimdiki Sinanpaşa Kırka ve Ahmetpaşa köyleri arasında olduğundan, bu köy arazisi içinde kurduğu çiftliğinde ve saraçiçi mevkiinde cami, imaret, okul ve hamam yaptırmıştır. Çiftliğine 10 kadar hizmetkarını yerleştirmiştir. Çathöyük halkı, sonradan cami etrafında birer ikişer yerleşerek köyü terk etmiş ve çiftlik Sinanpaşa adını almış, Sinanpaşa'nın kadılık merkezi olmuştur.
Sinanpaşa 1894 yılında Sinanpaşa'nın nahiye merkezi olmuş, bu durum Yunan işgaline kadar devam etmiştir. 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Savaşıyla perçinleşen Türk zaferiyle birlikte Yunanlıların işgalinden kurtarılmıştır.

Sinanpaşa, Cumhuriyet'ten sonra 1934 yılına kadar köy olarak kalmış, bu tarihten itibaren tekrar "Nahiye Merkezi" olmuştur. 01.01.1948 yılında Belediye teşkilatı kurulmuş, 1953 yılında ilçe merkezi haline gelmiş ve Sincanlı adını almıştır. Sincanlı olan ilçe adı 27 Mayıs 2004 tarihinde TBMM'ce Sinanpaşa olarak değiştirilmiştir.


İlçe, kuzeyden Kütahya'nın Altıntaş ve Afyon Merkez ilçesi, batıdan Uşak ilinin Banaz ve yine Kütahya ilinin Dumlupınar ilçesi, Güneyden Sandıklı ve Hocalar, doğudan Afyon Merkez ilçesi ve Şuhut ilçeleriyle çevrilidir.
İlçe ovalık bir arazi üzerinde kurulmuştur. İlçe arazilerinin % 45'i ova niteliğindeki düzlüklerden oluşmaktadır. Arazinin % 31'i orta meyilli, % 21'i dik, % 3'ü sarptır.
Sinanpaşa ve Sandıklı ilçeleri arasında uzanan Ahır dağları, Uşak ilinin Banaz ilçe sınırlarını da kaplar. Her iki yüzü de çam ormanlarıyla kaplıdır. Güneybatıda yağcı ormanları ve Devlet Orman İşletmesi vardır.

İklim karakteri kara step özelliği arz eder. Kışları soğuk ve kar yağışlı, yazları kurak ve sıcak geçmektedir.
İlçenin nüfusu 2007 yılı genel nüfus sayımına göre, 42.651'dir. Bunun 4.013'ü ilçe merkezinde, 38.638 köy ve kasabalarda yaşamaktadır. Yüzölçümü ise 845 km²'dir.
İlçede 40 ilköğretim okulu, 3 ortaöğretim okulu bulunmaktadır. Bu okullarda okuyan 7.299 öğrenciye, 305 öğretmenle eğitim verilmektedir.
Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, açılan mesleksel kurslarda kursiyerlere makine nakışları, giyim, bina içi pratik elektrik tesisatçılığı, bilgisayar operatörlüğü, el sanatları, çiçekçilik, okuma-yazma ve daktilograf becerileri kazandırmaktadır.
İlçemizdeki Çıraklık Eğitim Merkezinde, doğrama, mobilya, oto elektrik, oto motor tamiri, radyo-TV tamiri, kaynakçılık ve pastacılık başta olmak üzere çeşitli branşlarda da eğitim verilmektedir.
İlçenin 25 yataklı 1 Devlet Hastanesi, 13 Sağlık Ocağı, 9 Sağlık Evi halkın sağlık ihtiyaçlarını karşılamaktadır.
İlçede 500 kişi kapasiteli bir stadyum ve 12 spor kulübü bulunmaktadır.
İlçede Köylere Hizmet Götürme Birliğine ait bir adet kapalı Halı Saha bulunmaktadır.
İlçe de ekonominin temelini tarım oluşturur. Yüzölçümünün 72.000 hektarlık bölümü tarıma elverişlidir. Bunun 14.000 hektarı sulanabilir niteliktedir. Sulama, %80 oranında toprak-su kooperatifleriyle, kalanı ise, vatandaşların kendi çabaları ve sondajla yapılmaktadır. Yetiştirilen başlıca ürünler haşhaş, buğday, arpa, pancar, patates, ayçiçeğidir. Meyve olarak daha çok elma ve vişne yetiştirilmektedir.
İlçe ekonomisinde hayvancılık önemli bir yer tutar. Ova kesiminde büyükbaş hayvan besiciliği yanında, kültür ırkı süt inekçiliği de gelişmiştir. Dağlık bölgelerde daha ziyade küçükbaş hayvancılığı yapılmakta, koyun ve keçi yetiştirilmektedir. İlçede kök boyalı kilim ve halı dokumacılığı da yaygındır.
Orman varlığı açısından, ilçe, Türkiye ortalamasının üzerindedir. Akören-Gecek Gediği, Merkez Çiğiltepe, Nuh, Taşoluk, Güney Kasabaları ile Yıldırım Kemal Köyünde ağaçlandırma çalışmaları yapılmıştır. Ağaçlandırma çalışmalarının tamamından olumlu sonuçlar alınmıştır.
İlçede Tazlar köyü orman içi piknik alanı, Yörükmezarı Köyü Çataloluk Piknik alanı, Başkomutan Milli Parkı, Büyük Taarruz Şehitliği, Çiğiltepe Albay Reşat Anıtı, Yıldırım Kemal Şehitliği, Sinanpaşa ve Kureyş Baba (Boyalı) Külliyeleri, Otuziki İnler, Çobanözü Su Uçtuğu, Kırka, Tınaztepe, Savran, Taşoluk ve Nuh Göletleri gezilip görülecek yerlerdir. İlçede her yıl Çatkuyu köyünde Yörük Ayran Şöleni yapılmaktadır.

Bilgiler Sinanpaşa Kaymakamlığı internet adresinden yararlanılarak verilmiştir. Sinanpaşa Kaymakamlığına Teşekkür ederiz

_________________


En son kkkucher tarafından C.tesi Tem. 19, 2008 3:38 am tarihinde değiştirildi, toplamda 7 kere değiştirildi
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sinanpasa.yetkin-forum.com
bahtsız bedevi
Üyemiz
Üyemiz
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 17
Yaş : 33
Nerden : sinanpaşa
Lakap : batan gemi
Rep :
1 / 1001 / 100

Kayıt tarihi : 24/06/08

MesajKonu: Geri: Sinanpaşamızı Tanıyalım LET'S MEET SINANPASA   Perş. Tem. 10, 2008 7:54 am

Bir numarasın dostum. Emeğine sağlık vede çok teşekkürler
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
elif031980
Üyemiz
Üyemiz
avatar

Mesaj Sayısı : 6
Rep :
0 / 1000 / 100

Kayıt tarihi : 12/07/08

MesajKonu: Geri: Sinanpaşamızı Tanıyalım LET'S MEET SINANPASA   C.tesi Tem. 12, 2008 1:32 am

Teşekkür ederim kkkucher aydınlatıcı olmuş bende böyle birşeyler arıyordum.çok iyi oldu ellerine sağlık başarılar
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
elif031980
Üyemiz
Üyemiz
avatar

Mesaj Sayısı : 6
Rep :
0 / 1000 / 100

Kayıt tarihi : 12/07/08

MesajKonu: Geri: Sinanpaşamızı Tanıyalım LET'S MEET SINANPASA   C.tesi Tem. 12, 2008 1:34 am

pardon söylemeyi unuttum avatar resmin çok hoş
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Misafir
MisafirMesajKonu: Geri: Sinanpaşamızı Tanıyalım LET'S MEET SINANPASA   Ptsi Tem. 14, 2008 12:11 pm

dear friend Mr.stone accordıng to my ıdea very wonderful ..... because you thınk all famous aloute about old sinanpaşa......see you later.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
kkkucher
Administratör
Administratör
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 224
Yaş : 55
Lakap : Sinanpaşalı
Rep :
900 / 100900 / 100

Ruh Haliniz :
Takımınız :
Kayıt tarihi : 29/05/08

MesajKonu: Geri: Sinanpaşamızı Tanıyalım LET'S MEET SINANPASA   Çarş. Tem. 16, 2008 3:43 pm

Thank you Mr and Mrs Brown Im very pleased to meet you Cool

_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sinanpasa.yetkin-forum.com
kkkucher
Administratör
Administratör
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 224
Yaş : 55
Lakap : Sinanpaşalı
Rep :
900 / 100900 / 100

Ruh Haliniz :
Takımınız :
Kayıt tarihi : 29/05/08

MesajKonu: Geri: Sinanpaşamızı Tanıyalım LET'S MEET SINANPASA   C.tesi Tem. 19, 2008 3:22 am

Teşekkürler Elif Yardımcı olabildimse ne mutlu Cool

_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sinanpasa.yetkin-forum.com
 
Sinanpaşamızı Tanıyalım LET'S MEET SINANPASA
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
SiNANPASALILARIN YERi :: Forum :: Sinanpasa Forum Tanışma Merkezi (Meeting Area)-
Buraya geçin: